REKLAMA


Rôzne opravy v byte 1

Zlepenie uvoľnených spojov na stoličke
Pri oprave uvoľneného lepeného spoja sa musia lepené plochy zbaviť všetkých zbytkov starého lepidla, tmelu a prípadnej mastnoty. Zo spojovacích kolíkov odstránime starý tmel a potom ich čiastočne narežeme a konce roztiahneme vrazením tenkých klincov, aby lepšie držali. Na očistenú plochu sa lepidlo nanáša priamo z tuby alebo štetcom. V návodoch sa často upozorňuje na nutnosť nechať lepidlo zaschnúť, aby sa odparilo rozpúšťadlo. Lepený spoj treba zaťažiť aspoň na 24 hodín.
Uvoľnená noha na stole sa vytiahne z čapu, čap sa očistí pilníkom alebo nožom od zbytku gleju a potom sa vyskúša, či medzi nimi nie je po zosadení príliš veľa vôle. Ak je, vsunieme do medzery buď tenkú triesku alebo čap omotáme kúskom plátna a potom sa hustejším glejom natrie čap. Aby spojenie bolo pevné, stiahne sa rám stolu pevnou šnúrou, ktorá sa ešte vypne pomocou klincov.

Oprava trhlín
Malé trhliny v omietke sa opravujú tak, že sa z okolia trhliny najskôr zoškriabe maľba. Z trhliny sa vyškriabu uvoľnené čiastočky, prach sa odstráni štetkou. Potom urobíme redšiu sádru a stierkou ju postupne vtláčame do trhliny po celej dĺžke. Sadra musí trhlinu vyplniť, nesmie byť len zatretá na povrchu. Stvrdnutá sadra sa vybrúsi šmirgľovým papierom do hladka.
Veľké trhliny vznikajú sadaním budovy a prechádzajú celou hrúbkou steny. Okolo trhliny sa musí odsekať asi 10 cm široký pruh omietky, potom sa špára dôkladne vyškriabe ostrým zahnutým drôtom a vyčistí sa od všetkých úlomkov a zbytkov malty. Diera sa dôkladne vystrieka a trhlina sa vyplní cementovou maltou. Do širokých trhlín sa vtláčajú do malty úlomky tehiel. Keď malta v trhline zatuhne, doplní sa otlčený pruh novou omietkou.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...