REKLAMA


Rýchly sprievodca vo svete kľučiek

Kľučka dverí je nevyhnutným prvkom každých dverí. Hovorí sa že diabol je v detailoch a tu to funguje perfektne. Akokoľvek dokonalé dvere s nevhodným kovaním a nevkusnou kľučkou strácajú štýl. Preto si ich výber pred nákupom poriadne premyslite.
Madlá a kľučky uchopíte niekoľkokrát denne a keď máte deti, nie vždy je to úchop šetrný. Preto musia nielen zabezpečiť vstup do domu, ale aj niečo vydržať. Zovretie kľučky by malo byť príjemné a pri stisku ruka nesmie naraziť na žiadny odpor. V závislosti na vašich potrebách si môžete vybrať moderný, minimalistický, masívny, štýlový model alebo naopak kľučku v rustikálnom dizajne. Pokiaľ ide o materiály, kľučky dverí sú vyrobené z ocele, hliníka, titánu, mosadze, ale tiež medené či dokonca pozlátené. Vďaka masívnej konštrukcii sú odolné voči vonkajším vplyvom i mechanickému opotrebeniu, čo zaručuje dlhú životnosť.
Až budete vyberať kovanie, nezamerajte sa len na jednotlivé typy a ich výhody či nevýhody. Než sa vydáte do obchodu nezabudnite si zmerať rozteč. Pri výbere kľučiek musíme dbať na to, že dvere s kovaním musia byť kompatibilné a poskytovať požadovanú bezpečnosť.
Typy kovania
Podľa typu použitia rozlišujeme 4 druhy kovania:

Bezpečnostné
Používajú sa na vstupných / vchodových dverách. Prvoradou funkciou bezpečnostného kovania je chrániť zámok a cylindrickú vložku pred útokom zvonku. Kovanie je uchytené do dverí konštrukcie špeciálnymi skrutkami. Bezpečnostné kovanie je vybavené bezpečnostnými prvkami, ktoré sťažujú odvŕtanie a vylomenie. Náklady na kovanie sa zvyšujú podľa stupňa ochrany. Ale na koľko si ceníte svoj domov?

bezpečnostné klučky
Základná ochrana poskytuje iba základné zabezpečenie, prekonať toto kovanie nie je jednoduché, no pre skúseného zlodeja nepredstavuje problém.

Druhý stupeň ochrany – alebo dostatočná ochrana sa vyskytuje pri väčšine kovaní na vstupných dverách. Obvykle sa používa v domácnostiach a firmách.

Tretí stupeň ochrany – je vysoká ochrana. Sem spadajú kovania, zámky a dvere, kde hrozí zvýšené riziko vlámania. Kovania v tejto triede sú veľmi kvalitné a odolné. Ich prekonanie je veľmi náročné aj pre odborníkov a veľmi skúsených zlodejov.

Veľmi vysoká ochrana sa používa na silné zabezpečenie objektov. Tento stupeň ochrany vyhovuje najvyšším štandardom. Prekonať takéto kovanie je veľmi náročné a zdĺhavé i pre profesionála, resp. je úplne vylúčené.

Interiérové

Tento typ kovania sa používa najčastejšie. Je určené na otváranie dverí oddeľujúcich jednotlivé miestnosti v byte, dome, firmách, alebo v hoteloch. Pri výbere sa prihliada najmä na frekvenciu používania, ktorá je podľa použitia iná.

klika na dvere

Interiérové kovanie delíme na dve skupiny:
Štítové kovanie je z jedného kusu, do neho je osadená kľučka a pod ňou otvor na kľúč. Pred kúpou tohto kovania si musíte zmerať rozstup medzi osou kľučky a osou kľúča. Rozlišujeme tri typy rozstupov: 72, 90 a 92 mm. Aj otvor pre kľúč je dôležitý. Otvor BB – otvor pre dózický kľúč, otvor PZ označuje otvor pre cylindrickú vložku a nakoniec otvor WC čo je sada s namontovaným kľúčom na dvere kúpeľní a WC.

klučka 1
Rozetové, alebo tiež delené je tvorené jednou rozetou pod kľučkou a druhou, ktorá pokrýva kľúčovú dierku. Rozety sa skrutkujú k sebe cez celé dvere, preto si skontrolujte či máte vo dverách predvŕtané otvory. Rozety sa vyrábajú v rôznych tvaroch, od guľatých, až po hranaté. Aj tu je možnosť výberu medzi BB, PZ a WC kovaním v kombináciách guľa / kľučka, alebo kľučka / kľučka.

klučka 2
Exteriérové
Tento typ kovania musí dobre znášať poveternostné podmienky, preto sa pri ňom kladie väčší dôraz na použité materiály. Používa sa na vstupných dverách a bránach.

exterierová klučka
Protipožiarne
Tento typ kovania sa používa spolu z bezpečnostnými zámkami a dverami v zodpovedajúcej pevnosti a konštrukcii. Bývajú väčšinou na únikových trasách a musia byť v súlade so všetkými normami a požiadavkami.

protipožiarne dvere

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...