REKLAMA


Spálňa a jej zariadenie

Kým niekto trávi v spálni pomerne veľa času a slúži mu nielen na spánok, ale aj na oddych či prácu, iný sa v nej okrem nočných a skorých ranných hodín takmer nezdržiava. Ako teda pristupovať k jej zariadeniu?

Spálňu je najvhodnejšie situovať do tichšej časti bytu. Ideálna je orientácia na sever, severovýchod alebo severozápad. Ak ide o rodičovskú spálňu, mala by to byť miestnosť nepriechodná. Obľúbeným riešením je jej priama nadväznosť na kúpeľňu s toaletou. V ideálnom prípade by mala byť dostatočne priestranná a dobre vetrateľná. Ak má slúžiť dvom osobám, mala by mať rozlohu minimálne 12 m². Ak bude slúžiť jednej osobe, mala by disponovať plochou aspoň 8 m².

Ústredným bodom spálne je posteľ. Štandardná dĺžka postele je 200 cm pri šírke 90 cm. V prípade dvojpostele sa často volí dĺžka 160 – 180 cm. Posteľ môže pôsobiť v spálni ako šperk. V ponuke je obrovský výber rôznych materiálov aj pestrého stvárnenia. Zaujímavá môže byť napríklad posteľ s výrazným čelom.

Na posteľ sa viaže dvojica nočných stolíkov. Aby priestor pôsobil zaujímavejšie, môžu byť stolíky rôzne. Častým riešením je, že nočné stolíky sú priamym pokračovaním postele. Súčasťou spálne je často aj priestranná šatníková skriňa aj menšia komoda na bielizeň, či né drobnosti. Obľúbeným riešením je vytvorenie menšieho oddychového kútika, ktoré môže tvoriť kreslo doplnené malým stolíkom.

Ak spálňa slúži primárne na spanie, nie je v nej potrebného veľa prirodzeného svetla. V spálni je oveľa vhodnejšie nahradiť centrálne stropné osvetlenie viacerými menšími zdrojmi.

V spálni sú vítané prírodné materiály, jemná pastelová farebnosť či tlmené osvetlenie.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...