REKLAMA


Tepelná izolácia potrubia

Ovinutie izoláciou

Na problematických miestach, kde neviete bez ťažkostí navliecť na potrubie penovú izoláciu, napr. pri uzatváracích ventiloch, obaľte potrubie a ventil jutovou plsťou. Pás izolačnej plste oviňte tak, že každým ďalším závitom plste prekryjete polovicu predchádzajúceho závitu, a tým vlastne vytvoríte dve izolačné vrstvy. Pás jutovej plste veľmi neuťahujte a konce ovinutia pevne zaistite drôtom alebo špagátom.

 

Lepšia izolácia

Izoláciu na rúrkach, ktoré sú najviac vystavené účinkom silného mrazu, nahraďte novou prefabrikovanou izoláciou v podobe valcovitého, na boku prerezaného plášťa. Hrúbka tejto izolácie je dostatočná pre ochranu potrubia aj počas dlhotrvajúcich silných mrazov.

 

Úhľadná izolácia

Na miestach spojov potrubia izoláciu odrežte ostrým nožom, alebo odstrihnite nožnicami v uhle 45°, aby ste vytvorili úhľadné spoje pri odbočkách a kolenách. Jednotlivé kusy izolačného materiálu prisuňte tesne k sebe a dôkladne zaistite izolačnou páskou, aby sa izolácia neodvinula.

 

Tvarovanie izolácie

Tvar izolácie prispôsobte tvaru potrubia, aby všade dokonale priliehala. Poskladanú izoláciu potom môžete navliecť na zakrivené rúrky. Spoje medzi jednotlivými kusmi izolačného materiálu zaistite lepiacou páskou, aby spolu pevne držali.

 

Použitie penovej hmoty

Plnivo z penového polyuretánu sa predáva v aerosólových bombičkách a je ideálnym prostriedkom na izoláciu potrubia na ťažko prístupných miestach, napr. pri prechode stenou. Penu nastriekajte do priestoru a po zatvrdnutí zarovnajte ostrým nožom. Penovú hmotu môžete použiť aj ako ideálny izolačný materiál na vonkajšie potrubie, spĺňajúci najvyššie nároky a kvalitnú izoláciu, lebo dokonale priľne ku kovovým povrchom a nenavlhne od dažďovej vody. Okolo vonkajšieho kohútika urobte z preglejky skrinku, ktorú vyplňte penou. Prebytočnú penu odstráňte nožom a nakoniec skrinku uzavrite ochranným krytom.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...