REKLAMA


Tvar a využitie skríň

Tvar skríň, najmä ich dverí, často nebýva volený vhodne.  Aby náš výpočet nevýhod skríň bol  úplnejší, upozorníme  na zlú čitateľnosť priestorov pod a medzi skriňami. Je možné nájsť v byte potrebný skladovací priestor bez nárokov na ´dalšiu pôdorysnú plochu? Skúsenosti presvedčujú, že na všetky zriedkavejšie používané veci možno vhodne využiť priestor od 170 cm vyššie (vhodne volené skrine s nadstavcami), a to až po povalu.Prístup k horným priestorom môže uľahčiť nenáročný stupienkový rebrík.

Ako to vyzerá s dnešnými zabudovanými skriňovými priestormi (nábytkom), tvoriacimi súčasť vybavenia bytovej jednotky? Zabudované skrine v nových bytoch majú odstránenú celú vnútornú konštrukciu, t. j. boky aj zadné časti. Ich funkciu plní priamo stavebný prvok : steny alebo stavebné priečky. Majiteľ bytu sa môže sám rozhodnúť, či vnútorné priestory ponechá v pôvodnej povrchovej úprave (bielu omietku), alebo či bude náročnejší ( a rozhodne by mal byť) a upraví si povrch umývateľným náterom či samolepiacimi tapetami. Tieto úpravy umožňujú zlepšiť vnútro priestoru z hľadiska hygienických potrieb aj z hľadiska estetických zásad.

Najvhodnejším riešením tzv. veľkého úložného priestoru v byte sú dnes šatňové komory. Takéto riešenie bytu znamená, že jeho majiteľ nemusí kupovať veľký skriňový nábytok. Úložná kapacita šatňových komôr je dimenzovaná i pre najnáročnejších. Šatňová komora je oddelená od ostatnej časti bytu, výhodou čoho je zníženie prašnosti tohto priestoru. Ak sa naučíme šatňové komory správne využívať a sústredíme v nich všetko šatstvo, podstatnú časť bielizníka i sezónne veci, dosiahneme maximálne uvoľnenie vlastného bytového priestoru. Navyše ak budeme šatňové komory používať aj ako prezliekárne,   kultúrnosť nášho bývania veľmi  získa.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...