REKLAMA


Údržba keramických obkladov

Čistenie škár medzi obkladačkami

Na čistenie škár je najlepšia zubná kefka. Nečistotu a mastnotu odstránite vodou a tekutým čistiacim prostriedkom. Nepoužívajte žieravé prípravky, lebo glazúra by stratila lesk a škárovanie by sa poškodilo.

 

Proti plesni

Pleseň na škárovaní potrite roztokom z jedného dielu hydroxidu sodného a šiestich dielov vody. Pri práci používajte ochranné okuliare, aby sa vám lúh nedostal do očí. Vhodné sú aj špeciálne prostriedky obsahujúce fungicíd.

 

Vybielenie škár medzi obkladačkami

Zájdenú škáru môžete oživiť náterom špeciálneho prípravku na bielenie škár. Nanáša sa pomocou maliarskeho štetca, je to však náročná a zdĺhavá práca, ktorá si vyžaduje veľa trpezlivosti.

 

Obnovenie lesku keramických obkladov

Keramické obklady stmavnuté od špiny a mastnoty oživíte roztokom bóraxu alebo čpavku v horúcej vode. Obkladačky opláchnite čistou vodou a utrite jelenicou dosucha.

Zaschnuté stopy mydla umyte zmesou jedného dielu octu a štyroch dielov vody. Povrch opláchnite a utrite.

 

Preškárovanie obkladov

Keď nemáte špeciálny nástroj na odstránenie starého škárovania, môžete na to použiť modelársky nôž. Poslúži vám rovnako dobre. Škáry začnite čistiť zhora a postupujte smerom dole. Dávajte pozor, aby ste neolámali hrany obkladačiek. Uvoľnené zvyšky starej škárovacej hmoty odstráňte vysávačom a tvrdým štetcom. Do škár naneste novú škárovaciu hmotu.

 

Splynúť či zvýrazniť

Keď chcete, aby škáry splynuli s obkladačkami, použite rovnakú farbu škárovacej hmoty. Keď chcete dosiahnuť zaujímavý kontrast, môžete vyškárovať svetlé obkladačky tmavou hmotou. Skontrolujte však, či sú obkladačky v rovine, lebo odlišné škárovanie nerovnosť opticky zvýrazní.

 

Prischnutá hmota

Prischnutú hmotu môžete očistiť škrabkou na sklo s oceľovou čepeľou. Keď nanesiete na ostrie trocha tekutého mydla, nepoškriabete pri čistení povrch obkladačiek.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...