REKLAMA


Úprava moderného bytu

V modernom byte treba hľadať nové spôsoby úpravy, plne harmonizujúce s jednoduchými tvarmi nábytku. Fotografie môžeme nalepovať na preglejku alebo sololit, vkladať medzi sklá a vešať do priestoru. Menšie fotografie možno umiestniť na papier so sklom a oblepiť lepiacou páskou. Z fotografií možno utvárať dekoračné pásy, pravda, iba tam, kde je to kompozične možné. Z fotografie mávame zväčša aj negatív. Môžeme si teda veľkosť celej fotografie alebo výrezu upraviť presne na rozmery, na ktoré si vyžaduje zoskupenie nábytku. Dajú sa zoraďovať k sebe alebo kombinovať s farebnými plochami ladiacimi so závesmi, maľovkou, poťahmi a kobercami.

Úprava moderného bytu

Fotografia môže byť hlavným dekoratívnym prvkom alebo len doplnkom prostredia. Možno ju použiť ako spojovací článok medzi jednotlivými skriňami či zostavami. Pomocou fotografií možno nábytkové prvky navzájom zjednotiť tak, aby skrinky tvorili príjemný a vyvážený celok. Niekedy môžeme fotografiou zakryť zadnú stenu nábytku, ktorý je postavený ako členiaci prvok do priestoru miestnosti. Tam, kde to priestor a výška dovoľujú, je možné fotografie vložiť medzi dve sklá a zavesiť do voľného priestoru, a tým členiť miestnosť na jedálnu časť, odpočinkov ý kút a pod.

Ak budeme chcieť náročnejším spôsobom uplatniť fotografiu, urobíme mriežku a líšt do jednotlivých okienok medzi dve veľké sklá vsadíme vhodné snímky. Môžeme použiť rozmanité formáty (štvorce i obdĺžniky) a rozličné veľkosti. Niektoré okienka využijeme aj na iné ciele a umiestnime v nich bytové doplnky, kvety a sošky a pod. Pri umiestňovaní fotografií sa musíme riadiť priestorovými a komunikačnými líniami bytu, výškou nábytku, jeho okrajmi, výškou dverí a pod. Tieto línie totiž utvárajú kompozičnú sieť, na ktorú treba pamätať. 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...