REKLAMA


Vešiame záclony a závesy

Akú majú hmotnosť?

Pred kúpou záclonovej tyče závesy alebo záclony odvážte. Najskôr sa postavte na osobnú váhu a poznačte si svoju hmotnosť. Potom sa odvážte so závesmi v rukách. Rozdiel medzi hmotnosťou bez závesov a so závesmi je hmotnosť závesov. Pri výbere koľajničky alebo tyče prihliadajte na údaje výrobcu o možnom zaťažení výrobku.

 

Pripevnite koľajničky

Pred presným odmeraním a odrezaním koľajničky namontujte konzoly. Plastové alebo kovové koľajničky sa dajú dobre rezať malou pílkou na kov. Konce koľajničiek zahlaďte jemným brúsnym papierom, aby ste sa o ne pri vešaní záclon neškrabli, alebo aby nepoškodili záclony.

 

Namáhanie konzol

Na pripevnenie konzol koľajničky použite dlhé skrutky s plastovými stenovými príchytkami na veľké zaťaženie, aby sa pri ťahaní za šnúru, ktorá rozhŕňa alebo zhŕňa záclony, nevytrhli zo steny. Majte na pamäti, že musia vydržať veľkú záťaž.

 

Koľajnička na lepenej latke

Ľahké záclonky alebo rolety môžete zavesiť na koľajničku pripevnenú skrutkami na latke, ktorú prilepíte na stenu nad oknom špeciálnym lepidlom. Predtým však poklepom zistite, či omietka pevne drží na murive. Keď poklep znie duto, omietka by mohla pod váhou latky, koľajničky a záclonky či rolety odpadnúť.

 

Na betónový preklad

Montáž koľajničky na zavesenie záclon môže byť náročnejšia, keď je nad oknom betónový preklad. Pomôžete si, keď na betónový preklad namontujete drevenú dosku. Otvory pre plastové stenové príchytky vŕtajte do betónu príklepovou vŕtačkou s vrtákom s vídiovým hrotom. Do vyvŕtaných otvorov vložte príchytky a dosku prichyťte skrutkami.

 

Samočinný pohyb záclon

Automatické zaťahovanie závesov pomocou motorčeka vám umožní urobiť bezpečnostné opatrenie pre prípad, že bývate často mimo domu. Jednotku ovládanú časovým spínačom nastavte tak, aby sa závesy za súmraku samy zatiahli a automaticky sa rozsvietilo svetlo.

 

Záclony s volánmi

Keď mienite okrem záclon zavesiť nad okná aj volán, vyberte si takú garnížu, do ktorej môžete umiestniť aj koľajničku pre volán. Zahnutím koncov tejto koľajničky zakryjete koľajničku záclony.

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...