REKLAMA


Vintage štýl

Priťahuje nežné duše s nádychom romantiky a milovníkov histórie. Najlepšie ho vystihuje slovné spojenie “ošumelá elegancia”. Vintage štýl je nostalgicky prepojený so zariadením a s doplnkami z tridsiatych až sedemdesiatych rokov minulého storočia. Vracia ich späť na scénu s priznaným či zámerne vytvoreným opotrebovaným vzhľadom. Tento anglický názov v preklade znamená historické, výberové a pôvodne sa vzťahoval len na kvalitné staré ročníky portského vína. Neskôr sa preniesol na všetko staré a dobré.

Iný ako retro

Aj keď majú veľa spoločného, predsa len sa líšia. Vintage sa zameriava na pôvodné kúsky a siaha hlbšie do minulosti ako retro. Pôsobí viac romanticky, zdobnejšie, jemnejšie. Nesmú chýbať kvetinové vzory. Strohé geometrické tvary typické pre retro sa vo vintage vôbec nevyskytujú. Rozdiel je viditeľný aj vo farebnosti. Kým retro sa vyznačuje veselými farbami, základom vintage sú tlmené pastelové tóny.

Vintage stavia na detailoch, preto im venujte dostatok pozornosti. Pozadie môže tvoriť drevená podlaha s patinou, biele steny, jedna zvýraznená tapetou s jemným florálnym motívom. Zariadenie sa nesie v nostalgickom duchu. Dobre sa tu vyníma stará komoda či skriňa po babičke. Ak ste podobné kúsky nezdedili ,nezúfajte, aj v súčasnej ponuke nájdete nábytok vo vintage štýle. Typickým prvkom je truhlica a taburetka v historickom slohu. Korunu im dodá sklenený luster. Skrátka, hodí sa sem akýkoľvek solitér, ktorý na prvý pohľad prezrádza, že má vlastnú históriu a ducha. Patina, praskliny či hrdza sú v tomto štýle povýšené na dekoračnú úroveň.

Celkový vzhľad doladíte doplnkami. Svoje miesto tu majú zdobené vankúše, prútené košíky, svietniky, vázy a iné drobné dekorácie. Skôr ako jeden veľký obraz umiestnite na stenu kompozične vyváženú skupinku rôznych ozdobných rámikov s čiernobielymi fotografiami. Čaj alebo kávičku si vychutnajte z jemného porcelánu. Hodia sa sem vyšívané dečky a klasické drevené nástenné hodiny.

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...