REKLAMA


Všetko v správnom poradí

Najskôr rámy, potom tapety

Rámy dvier a okien natrite ešte predtým, ako začnete lepiť tapety, aby ste novonalepené tapety nepofŕkali farbou. Náter okenných a dverných rámov pretiahnite na stenu asi o 6 mm, aby nebolo vidieť medzeru medzi tapetou rámami.

 

Nanášanie náteru v pruhoch

Farbu nanášajte vo vodorovných alebo zvislých pruhoch a jednotlivé rovnobežné pruhy potom spájajte dolu. Steny a stropy natierajte farbou v pásoch so šírkou asi 600 mm a pracujte rýchlo, aby okraje pruhov farby nemali šancu zaschnúť. Stenu okolo dverných a okenných rámov maľujte až nakoniec. Keď vypnete kúrenie a zatvoríte okná, farba bude schnúť dlhšie. Toto opatrenie je však dobré pri maľovaní väčšej miestnosti. Pri maľovaní menších miestností kúrenie a otvorené okná schnutie farby urýchlia.

 

Práca so striekacou pištoľou

So striekacou pištoľou sa naučte pracovať na skúšobnej ploche. Dýzu držte v rovnakej vzdialenosti od striekanej plochy. Pištoľou začnite pohybovať ešte pred stlačením spúšte a chvíľku pokračujte v pohybe aj po jej uvoľnení.

Pred striekaním skontrolujte, či je hadica pištole dostatočne dlhá. Náhle šklbnutie pri napnutí hadice by vám pokazilo všetko dovtedy vynaložené úsilie.

 

Nemierte na seba!

Dávajte pozor, aby ste si nepostriekali voľnú ruku. Farba strieka z dýzy pod vysokým tlakom a mohla by vám vniknúť pod kožu. Pre istotu si oblečte odev s dlhými rukávmi a používajte rukavice. Ochranné okuliare a respirátor vás ochránia pred drobnými kvapôčkami farby, ktorým sa nedá vyhnúť.

 

Natieranie drevených schodov

Pri natieraní schodov nezakrytých kobercom naneste farbu alebo lak najskôr iba na každý druhý schod a označte schody, na ktoré sa dá stúpiť. Pripináčikmi k nim pripevnite novinový papier. Rovnako postupujte pri natieraní dlážky, po ktorej musíte priebežne počas práce chodiť.

 

Očistenie povrchu

Nezabudnite po zabrúsení predchádzajúcej vrstvy farby alebo laku očistiť natierané plochy vlhkou handrou alebo vechtíkom. Drobné čiastočky prachu, ktoré zostanú na povrchu po zabrúsení, vám pokazia hladký vzhľad novej vrstvy náteru a budete ju musieť zase obrúsiť.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...