REKLAMA


Výmena silikónu okolo vane a umývadla (tak trochu profi).

Najskôr si zabezpečíme všetko potrebné náradie a pomôcky:

1, orezávací nôž na odstránenie pôvodného silikónu alebo odstraňovač silikónu

2, malú misku s pár kvapkami „jari“ alebo podobného čistiacieho prostriedku (v našom prípade odrezok z plastovej fľaše), ktorú v miske zmiešame s vodou. Jej účel bude aby nám vytvorila povlak na prstoch aby sa nám prsty nezalepili od silikónu, keď budeme stierať silikón.

3, papier, môže byť použitý aj wc papier (do neho utrieme prsty od prebytkov silikónu)

4, samozrejme sanitárny silikón v našom prípade bol použitý biely sanitárny silikón pozor sú aj transparentné (priehľadné) či v rôznych odtieňoch alebo rôzne tmely či špeciálne silikóny

5, pištoľ, vhodná je vytláčacia pištoľ na silikón, treba kupovať napr. v stavebninách či väčších supermarketoch dobrá správa je že k nej netreba zbrojný pas

6, klasická maliarska páska na oblepenie kachličiek a vane.

 

Miesta na ktoré ideme nanášať nový silikón je potrebné očistiť a vysušiť predtým ako bude silikón nanesený. Zaistíme aby nebola vaňa (umývadlo) používaná v najlepšom prípade 3-5 hodín, pokiaľ silikón nevyschne, ak potrebujete použiť vaňu a čerstvý silikón bude vystavený vode odporúčame použiť na rýchlejšie vysušenie napr. teplovzdušný ventilátor.

Pracovný postup:

1, odstránime starý silikón napr. orezávacím nožom pričom dávame pozor aby sme nepoškodili vaňu

2, očistíme kúsky silikónu a nečistoty pozor tieto nesplachujeme vodou do odtoku. Mohli by sme upchať odtok, odporúčame aj odmastniť miesta kde pôjde nový silikón

3, nalepíme maliarsku pásku na kachličky nad vaňou vo vzdialenosti asi 0.3 mm až 0.5 mm podľa potreby tak aby boli všetky kachličky rovnomerne skryté pod vrstvou silikónu.

4, nalepíme maliarsku pásku na vaňu aby sme ju nezalepili od silikónu, zase necháme 0,3 mm až 0.5 mm vzdialenosť

5, vložíme silikónovu tubu do pištole, odrežeme čiapočku a nasadime umelohmotný nástavec, nanesieme rovnomernú primeranú vrstvu silikónu na miesto medzi pásky. Pozor pištoľ treba „odistiť“ inak je pod tlakom a stále tlačí ďalší silikón. Je zo taká malá kovová poistka treba ju len silno stačiť.

6, pripravíme si papier na očistenie ruky a namočíme si prsty do misky s jarovou vodou. Primeraným miernym tlakom prejdeme prstom po silikóne a prebytok silikónu utrieme do papiera. A takto postup opakujeme, čiže namočíme prsty do jarovej vody a zase prejdeme po ďalšom úseku silikónu okolo celej vane. Ak je potrebná korekcia, teda niekde nie je silikón rovnomerný tak môžeme znova naniesť pištoľou silikón a postup v tomto mieste zopakovať.

7, opatrne strhneme pásku (pozor je od silikónu a odložíme ju do sáčku či tašky na vyhodenie)

8, skontrolujeme prácu, ak treba urobíme korekcie

9, poupratujeme a necháme miestnosť vetrať

10, po 8 hodinách je všetko schopné k prevádzke (ak sme použili ventilátor tak môžeme otestovať po pár hodinách či je silikón stvrdnutý, keď priložíme o neho prst a nebude lepiť).

Celý postup si môžete pozrieť aj vo videu: https://www.youtube.com/watch?v=_zicpTEti24

 

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...