REKLAMA


Zabudovanie dverí bez tesniacej peny

Hoci zabudovanie dverí patrí k jednoduchým stolárskym prácam, musíme pracovať s veľkou presnosťou. Keď nie je zárubňa zvislá, dvere sa samy otvárajú, poprípade drhnú alebo sa ťažko zatvárajú.

Dvere majú vo všeobecnosti dve úlohy: po prvé uzatvárajú priestor a po druhé zárubňa čisto ohraničuje otvor v stene. Je na vás, či sa rozhodnete pre montáž vlepovacou alebo vyplňovacou metódou. Obe majú svoje prednosti aj nedostatky.

 

Náradie:

Skladací meter, ceruzka, vodováha, príklepová vŕtačka, kladivo, elektroskrutkovač, rozpera na zárubne, príložky z drevotrieskovej dosky, rozperky z hranolčekov, drevené kliny.

Materiál:

Dvere so zárubňou, lepiace kotvy, lepidlo.

 

  1. Základným prvkom vlepovacej metódy je takáto kotva. Skrutka s guľovou hlavou a plastové lôžko sa postarajú, že sa drevená platnička prilepí na zárubňu celou plochou.
  2. Na každú stranu dverného otvoru v stene pripevníme do muriva tri kotvy. Vždy vo výške pántov a zámku na oboch stranách zárubne.
  3. Najprv točením kotviacej skrutky vyrovnáme do zvislice kotvy na strane pántov.
  4. Drevenou latkou prirezanou na mieru šírky zárubne nastavíme náprotivné kotvy.
  5. Kotevné platničky natrieme lepidlom a osadíme dvernú zárubňu. Špeciálne zvierky zabezpečia zárubňu počas ďalších prác, aby nevypadla.
  6. Zľahka rozopretú zárubňu definitívne vyrovnáme do zvislice a preskúšame vodováhou vo všetkých smeroch.
  7. Ak sa zárubňa v spodnej časti trocha vytočila, vyrovnáme ju drevenými klinmi.

Vyrovnanú zárubňu v miestach kotiev rozperkami silno roztlačíme. Rozperky podložíme drevotrieskovými doskami, aby sme nepoškodili povrch zárubne

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...