REKLAMA


Záclony a závesy

Záclona presahuje rámec miestnosti a je jedinou časťou jej zariadenia, ktoré je vystavená pohľadom zvonka a dotvárať prostredie miestnosti. Byt bez záclon pôsobí neútulne. Aby však záclony plnili svoju funkčnú a estetickú úlohu, musia v prvom rade prepúšťať dosť svetla, a naopak, chrániť nás pred ostrými slnečnými lúčmi.

Záclony sa vyrábajú z bavlnených priadzí i zo syntetických vláken. Kvalitné záclony vydržia mnoho rokov, nevyťahujú sa aj po niekoľkých praniach zostávajú pekné. Záclony zo syntetických vláken sú najpoužívanejšie najmä preto, lebo sa nemusia hladiť. Všeobecná obľuba bavlny však spôsobila, že aj pri záclonách začíname uprednostňovať zmesové materiály, zachovávajúc si prednosti syntetických vláken i krásu bavlny. Ak máme záclonou zakryť dve okná, uprednostňujeme záclony celo-stenové. Stena je totiž určitý kompozičný celok, ktorý by sa použitím dvoch záclon dojmovom rozbil a z estetickej stránky mohol pôsobiť rušivo. Len v prípadoch, keď je stena priveľká a okná sú priďaleko od seba, zavesíme nad okná dve záclony. Pri inštalovaní záclon musíme brať na zreteľ aj radiátory, ktoré sú v bytoch s ústredným kúrením najčastejšie pod oknami. Ak teda radiátory vyčnievajú spod okna, zo zdravotno-hygienických a vykurovacích dôvodov spustíme záclony len po ne.

Druh záclony volíme aj podľa situovania miestnosti na svetové strany. Do miestnosti s veľkým oblokom na juh vyberáme záclony husté, ktoré zabraňujú oslneniu tým, že znižujú intenzitu slnečného žiarenia asi o 20%. Tieto záclony rozptyľujú svetlo rovnomerne po celom priestore. Do miestnosti s menším množstvom denného svetla volíme záclony redšie.

Dekoratívne závesy nedávame do bytu za každú cenu. Ak máme veľkú izbu, môžeme širokú čelnú stenu s oknami zúžiť dekoratívnym závesom spusteným po obidvoch stranách okennej steny.V menších a užších izbách však aranžujeme dekoratívny záves len po jednej strane záclony. Záclona s dekoratívnym závesom po obidvoch stranách by miestnosť zbytočne zužovala. Praktický a estetický je celo-stenový záves s ľahkého obojstranného dekoratívneho textilu, ktorý súčasne nahrádza roletu. Inštaluje sa na dvoj- koľajnicovú garnižu.

Záclona v byte vyzerá vkusne len vtedy, ak je pekne nariasená. Preto pri kúpe záclony vždy berieme dvojnásobok šírky miesta, ktoré chceme zastrieť.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...