REKLAMA


Základný a vrchný náter

Dvojitý náter

Základná farba je určená na uzavretie povrchu. Spodný náter prekrýva farbu povrchu a je podkladom pre ochranný vrchný náter. Pri použití kombinovanej základnej a spodnej farby rozhodne ušetríte čas, nedosiahnete však taký dokonalý výsledok ako pri nanesení jednotlivých vrstiev osobitne.

 

Základný náter

Základné farby určené na natieranie daných materiálov – omietky, dreva alebo kovu – vydržia dlhšie ako univerzálna základná farba. Moderné rúrky netreba natierať základnou farbou, ale spodný náter je potrebný na zakrytie farby kovu.

 

Presvitajúce škvrny

Stopy od voskových pasteliek, dechtu z cigariet a hrdzavej vody, ktorá vytiekla z netesného potrubia, vždy prestupujú všetkými vrstvami obyčajných farieb. Trvalo ich môžete prekryť iba uzavieracou hliníkovou farbou alebo špeciálnym chemickým prostriedkom na prekrývanie škvŕn. Špeciálny prostriedok na prekrývanie škvŕn sa zvyčajne predáva v aerosólovej forme a je vhodný predovšetkým na prekrytie škvŕn na malých plochách.

 

Zakrytie drobných nedostatkov

Pri použití lesklej farby vyniknú všetky nedostatky povrchu. Keď povrch dreva nie je perfektný a nechcete stráviť veľa času jeho prípravou, použite matnú farbu alebo farbu odtieňa vaječnej škrupiny, ktorá všetky nedostatky zakryje.

 

Nežltnúca farba

Biele radiátory a rúry teplej vody nezožltnú, keď na ne použijete špeciálnu farbu na radiátory. Pri zasychaní sa z tohto náteru uvoľňujú silné výpary, preto po jeho nanesení na radiátory miestnosť dobre vyvetrajte.

 

Mechanizácia práce

Keď musíte natierať naozaj veľké plochy, môžete si zapožičať kompresorovú valčekovú súpravu. V tejto súprave sa farba do valčeka privádza dutou teleskopickou rúčkou, čo značne urýchľuje prácu. Valčekom musíte stále pohybovať, aby z neho farba nestekala.

 

Zabráňte tvorbe plesní

V kuchyniach a kúpeľniach sa často hromadí para, ktorá s zráža na stenách a strope, kde môže vznikať pleseň. Ohrozené miestnosti vymaľujte špeciálnou farbou, ktorá obsahuje fungicídy, aby ste ich chránili pred plesňou.

 

Nebezpečná kombinácia

Polystyrénové stropné panely v kombinácii s farbami na báze chemických rozpúšťadiel vytvárajú veľmi horľavú zmes, čo je značne nebezpečné. Tieto stropné panely natierajte iba takými farbami, ktoré sa riedia vodou.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...