REKLAMA


Zeleň a kvety v byte

Kvety a zeleň v byte alebo na balkóne nie sú len príjemnými estetickým doplnkom. Pôsobia blahodarne na unavené oči a zmysly, upokojujú nervovú sústavu a osviežujú ovzdušie. Preto patria do každého kultúrneho prostredia. V našich bytoch nebýva kvetov málo, niekedy dokonca až priveľa. Menej je už jemných a citlivých rúk, ktoré by kvety upravovali. Aranžovanie kvetov nie je nič nedosiahnuteľné. Treba však rešpektovať určité jednoduché pravidlá, ktoré nám pomôžu zvýrazniť krásu kvetov.

Základnou zostavou tvorí jeden až tri kvety a osviežujúca zeleň, obyčajne asparágus. Kompozícia troch kvetov má mať tvar trojuholníka. Listy alebo vetvičky nenapichujeme na hroty kovového ježka, tzv. kenzanu, umiestneného v plytkej miske. Najdlhšia vetvička (alebo kvet) je len mierne odklonená od kolmice. Druhý kvet alebo iný prvok je približne v uhle 30 stupňov od základu a tretí má polohu takmer vodorovnú. Stopky na kenzan napichujeme kolmo a potom ichu umiestnime tlakom vysunieme do požadovaného smeru. Dôležité je aj vhodné umiestnenie v interiéri. Misku s naaranžovanými rastlinami umiestnime na nízky nábytok, a to maximálne vo výške očí. Ďalšie dôležité pravidlo káže umiestniť veľké kvety v dolnej časti zostavy a najmenšie na vrchol kytice. Nekombinujte veľko-kveté a drobno-kveté rastliny, najmä ak nie sú rovnakého rodu. Orchidey, ruže a karafiáty najlepšie vyniknú, ak sú samy. Aby nám rezané kvety čo najdlhšie vydržali svieže, treba poslúchnuť niekoľko užitočných rád:

  • Drevnaté stopky treba zakončovať dlhým širokým rezom. Rastliny s mäkkou stopkou, ktoré sú schopné prijímať vodu celou dlžkou stopky, režeme zasa kolmo na os.
  • Aby sme zmenšili plochu, ktorá má za následok nadmerné vyparovanie vody, odstránime z rastlín časť listov.
  • Aj voda do značnej miery ovplyvňuje trvácnosť rezaných kvetov. Rastliny veľmi zle znášajú kyslú alebo vápenatú vodu. Najvhodnejšia je voda dažďová alebo aspoň zmäkčená a nie príliš studená.
  • Kvetom osoží denné vymieňanie vody, pristrihovanie stopiek a udržiavanie rovnakej výšky hladiny vody vo váze.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...